Technik elektronik

Technik elektronik to specjalista w dziedzinie urządzeń elektronicznych. Elektronika jest szybko zmieniającą się dziedziną nauki, która szczególnie w ostatnich latach znacząco wpłynęła na jakość i komfort życia ludzi.

Nauczysz się: montażu i serwisowania urządzeń elektronicznych, instalowania telewizji satelitarnej, kablowej oraz systemów alarmowych, przeciwpożarowych, kontroli dostępu i RCP, obsługi aparatury pomiarowej i diagnostycznej.

Poznasz najnowsze osiągnięcia branży elektronicznej w zakresie urządzeń powszechnego użytku i automatyki przemysłowej. Kształcenie odbywa się w nowocześnie wyposażonych pracowniach elektronicznych.

Technik elektronik to specjalista w dziedzinie urządzeń elektronicznychZadania zawodowe dotyczą szerokiej gamy nowoczesnych i niezwykle szybko zmieniających się urządzeń elektronicznych z grup: systemy telewizji satelitarnej, kablowej, dozorowej, systemy kontroli dostępu i zabezpieczeń sieci komputerowych oraz sieci automatyki przemysłowej.

Technik elektronik zdobywa następujące kwalifikacje zawodowe:

K1 (ELM.02.) – Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych;

K2 (ELM.05.) – Eksploatacja urządzeń elektronicznych .

Celem kształcenia zawodowego jest przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Klasa z naboru 2025/2026 będzie miała dodatkowe zajęcia obejmujące tematykę inteligentnych instalacji elektrycznych i elektronicznych. Zajęcia mają na celu zaznajomienie z tematyką smarthome – przegląd dostępnych rozwiązań komercyjnych i opensource.

Na zajęciach praktycznych uczniowie poznają podstawy konfiguracji różnego rodzaju systemów i ich możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły wejściowe i wykonawcze. Dla chętnych możliwość uzyskania uprawnień SEP do 1kV.

Wybrane efekty kształcenia:

1) instalowanie oraz konserwowanie urządzeń elektronicznych;

2) użytkowanie urządzeń elektronicznych;

3) naprawa urządzeń elektronicznych.

Możliwości zatrudnienia absolwentów.

Po skończeniu szkoły mogą nadal kontynuować edukację na każdej uczelni lub podjąć pracę w Polsce oraz krajach Unii Europejskiej w zakładach przemysłowych, warsztatach naprawczych, zakładach instalujących urządzenia elektroniczne, pracowniach i biurach konstrukcyjno-technologicznych zajmujących się projektowaniem urządzeń elektronicznych. Zawód pozwala również założyć własną firmę.

Nauczane przedmioty:

j.polski, j.angielski, j.niemiecki, j.rosyjski, filozofia, historia, historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie, geografia, biologia, chemia, fizyka (rozszerzona), matematyka (rozszerzona), informatyka, wychowanie fizyczne, edukacja dla bezpieczeństwa, religia, wychowanie do życia w rodzinie, doradztwo zawodowe, Elektrotechnika i Elektronika, Układy Cyfrowe i Analogowe, Urządzenia Elektroniczne, Układy Mikroprocesorowe i Automatyka, język angielski w branży elektronicznej, Pomiary Elektryczne i Elektroniczne, Rysunek Techniczny wspomagany komputerowo, Eksploatacja Urządzeń Elektronicznych, Zajęcia Praktyczne.

Przejdź do treści