85. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z Józefem Stalinem na czele, wydanej 5 marca 1940 r., wiosną tego roku NKWD zamordowało 21857 obywateli II RP. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

3 kwietnia rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a zgromadzonych tam jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni Polacy byli mordowani w: Smoleńsku, Katyniu, Charkowie i Twerze, zaś chowani potajemnie, z zawartością kieszeni, w bezimiennych grobach w Bykowni, Katyniu, Miednoje i Piatichatkach.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy.

Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc, natomiast od 2007 r. 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Społeczność naszej szkoły nie zapomina o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Klasa II c LO przygotowała okolicznościową wystawę, a na lekcjach historii i lekcjach z wychowawcą przybliżana jest ta tematyka uczniom i uczennicom.

Poniżej linki do krótkich filmów edukacyjnych IPN.

Tekst: Anna Łaszkiewicz

Fot.: Oliwia Mysłowiecka

Przejdź do treści