Zdrowie psychiczne jest bardzo ważną sferą życia, od której uzależniona jest nasza zdolność do adaptacji w społeczeństwie oraz pracy, a także możliwości radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami. Ustanowienie 10 października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych. Służy także edukacji o rodzajach i objawach zaburzeń psychicznych i sposobach radzenia sobie z nimi. Każdego roku hasło przewodnie i tematyka są różne, koncentrując się na bieżących wyzwaniach w dziedzinie zdrowia psychicznego, takich jak depresja, samobójstwa, stres, zdrowie psychiczne w pracy. Tegoroczne hasło to „Czas na priorytet zdrowia psychicznego w miejscu pracy”.
Główne cele tego dnia to:
- Zwiększenie świadomości – podkreślenie znaczenia zdrowia psychicznego oraz zrozumienie, że zdrowie psychiczne jest tak samo istotne, jak fizyczne.
- Przeciwdziałanie stygmatyzacji – walka z piętnowaniem i stereotypami dotyczącymi osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
- Promocja wsparcia i dostępu do opieki – zachęcanie rządów i organizacji do zwiększenia nakładów na opiekę zdrowia psychicznego oraz poprawę dostępności do leczenia.