Biblioteka

BIBLIOTEKA

ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNO-ELEKTRONICZNYCH im. JANA PAWŁA II

W INOWROCŁAWIU

SZKOLNE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

Biblioteka jest szkolnym centrum informacji multimedialnej. Służy realizacji zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców, rozwijaniu umiejętności i pogłębianiu wiedzy uczniów oraz doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli.

W wypożyczalni i czytelni zapewnia się dostęp do zgromadzonych i opracowanych informacji. Osoby korzystające z biblioteki mają do dyspozycji stanowiska komputerowe
z dostępem do Internetu oraz urządzenia wielofunkcyjne, drukarkę laserową i skaner.

Zbiory biblioteczne są skomputeryzowane. Od 1994 r. w opracowaniu wykorzystuje się sieciową wersję  bibliotecznego programu komputerowego MOL. Obecnie jest to zmodyfikowana wersja MOL NET+. Program umożliwia wyszukiwanie na wielu poziomach: według autora, tytułu, serii wydawniczej, symboli Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej
i haseł przedmiotowych. Wpływa to na ułatwienie w poszukiwaniu potrzebnych informacji oraz skuteczną i szybką obsługę czytelnika. W programie można także tworzyć i drukować zestawienia bibliograficzne. W oparciu o najnowsze wydawnictwa informacyjne i czasopisma uczniowie mogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, przygotować się do lekcji
i rozwijać swoje zainteresowania, a nauczyciele przygotować pomoce dydaktyczne.

Zbiory biblioteki

W bibliotece zgromadzono około 19 000 książek:

  • lektury szkolne stanowią 30% ,
  • literatura piękna polska i obca spoza kanonu lektur szkolnych – 40%,
  • wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe – 30%.

W zbiorach zachowały się publikacje książkowe z początku XX wieku. Ich ekspozycje czasowe wzbudzają zainteresowanie czytelników.

Zbiory drukowane uzupełniają dokumenty elektroniczne. Są wśród nich m.in. programy do nauki języków obcych oraz filmy fabularne i popularnonaukowe na DVD.

W czytelni  udostępniany jest bogaty, na bieżąco aktualizowany księgozbiór podręczny oraz gazety i czasopisma. Od początków istnienia biblioteki szkolnej (od 1949 roku) gromadzone są i systematycznie uzupełniane zbiory regionalne. Dzięki nim młodzież poznaje historię naszej „Małej Ojczyzny”.

Od 2005 r., kiedy to nadano szkole imię Jana Pawła II, rozpoczęto gromadzenie Biblioteczki Jana Pawła II. Są to różnego rodzaju wydawnictwa drukowane i elektroniczne nawiązujące do życia i nauczania Patrona. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, rodziców, absolwentów i wielu przyjaciół szkoły udało się zgromadzić pokaźną bibliotekę. Jest to ponad 170 tytułów książek, wydawnictwa okolicznościowe oraz nagrania audio i filmy na płytach DVD.

BIBLIOTEKA zaprasza
od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 14:00

 W bibliotece:  

  • chętnie Cię widzimy,
  • pomagamy w doborze ciekawych książek,
  • nie stawiamy stopni,
  • zachęcamy do udziału w życiu kulturalnym naszej szkoły i nie tylko,
  • do niczego nie zmuszamy!
Skip to content