Bezpieczni w CIECH’u


27 stycznia 2023 r. klasy II i III kształcąca się w zawodzie technik analityk wraz z opiekunami: Anna Kalką i Agnieszką Szyper mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu pt. „Bezpieczni w CIECH’u” zorganizowanym na terenie Zakładu CIECH Soda Polska w Inowrocławiu. Spotkanie rozpoczęło się od szkolenia BHP, które miało na celu omówienia potencjalnych zagrożeń mogących wystąpić na terenie zakładu. Cały instruktaż obowiązujących zasad i przepisów został przedstawiony przez Pana Arkadiusza Źrebiec. Ponadto bardzo przydatnym narzędziem, które wspomogło szkolenie okazały się okulary VR. Dzięki tej nowoczesnej technologii, młodzież mogła w wirtualnej rzeczywistości brać „realny” udział w zwalczaniu zagrożeń mogących wydarzyć się na co dzień w pracy, w domu czy w szkole, a następnie skutecznie je zneutralizować. Na koniec pierwszej części spotkania w celu edukacyjnej zabawy, uczniowie rozwiązywali quiz z zakresu 10 Zasad Bezpiecznej Pracy Grupy CIECH.
Przeszkoleni przyszli analitycy zostali podzieleni na dwie grupy i zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt ochronny BHP tj. buty ochronne, kaski, kamizelki, okulary ochronne, a także maski przeciwgazowe. Jednym z działów, który uczniowie mogli poznać była Instalacja Sody Surowej. W tym miejscu, chłopcy i dziewczęta poznali tajniki produkcji sody amoniakalnej, a wszystko to dzięki pokaźnej wiedzy Pana Krzysztofa Szafrańskiego – Specjalisty Produkcji Sody. Młodzież miała również okazję poznać Pana Łukasza Śliwczyńskiego, który oprowadził po dziale Instalacji Kalcynacji, Sody Monohydratowej oraz Zgniatanej. Na koniec wycieczki Pani Monika Galant wraz z Joanną Malińską pokazały uczniom Laboratorium i poszczególne jego pracownie takie jak: Sody Oczyszczonej i Chlorku Wapnia, Analiz Surowców, a także Laboratorium Ochrony Środowiska, gdzie mogli zapoznać się z badaniami wykonywanymi na poszczególnych stanowiskach.

Jesteśmy pewni, że nasi Uczniowie ponownie zagoszczą w CIECH’owskich progach, aby poznać tajniki produkcji wyrobów chemicznych.

Grupa CIECH to jeden z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowej, drugim w Europie producentem sody kalcynowanej, surowca o bardzo szerokim zastosowaniu, niezbędnego m.in. w produkcji szkła. Największa fabryka Grupy znajduje się w Inowrocławiu, a mająca tu swoją siedzibę CIECH Soda Polska jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w regionie naszego miasta.